Choroby zębów, a higiena jamy ustnej.

No Comments

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się około szóstego miesiąca życia. Zęby stałe zadomawiają się w naszych jamach ustnych około 7 roku życia. Pojawienie się zębów stałych oznacza, że będą one nam towarzyszyły przez większość życia. W obecnym społeczeństwie zęby oprócz ich pierwotnego zadania, a mianowicie rozdrabniania pożywienia zaczęły pełnić dodatkową społeczną rolę. Zdrowe zęby świadczą o ich posiadaczu, piękny uśmiech stał się obecnie wizytówką człowieka dlatego tak ważne jest otoczenie ich należytą opieką. Najprostszą, a jednak najbardziej efektywną formą dbania o zęby jest systematyczne dokładne szczotkowanie. Nic nie może równać się z tym mechanicznym sposobem oczyszczania zębów z resztek pożywienia. Nieodzowna w walce o piękny uśmiech okaże się także nić dentystyczna pozwalająca dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Ważne jest, aby wyrobić nawyk mycia zębów i używania nici dentystycznej u naszych pociech, takie przyzwyczajenie będzie im towarzyszyło przez całe życie, a my zaoszczędzimy niepotrzebnych wydatków na dentystę. Pomimo powszechnej świadomości tego jak ważne jest dbanie o zęby wielu dorosłych zapomina o swoich zębach. Tutaj sojusznikiem okazują się być elektryczne szczoteczki do zębów. Okazuje się, że wiele osób chętniej myje zęby posiadając ten stosunkowo niedrogi gadżet. Jeśli mycie zębów jest dla Ciebie uciążliwe, może warto byłoby się zastanowić czy nie kupić takiej szczoteczki. Zaawansowane, ale i kosztowne techniki leczenia pozwalają nam na ratowanie większości zębów. Nie znajdziemy jednak nieprawidłowości w jamie ustnej bez wizyt kontrolnych. Powinniśmy się na nie wybierać raz na pół roku. Mogę zagwarantować, że szybciej zdiagnozowana choroba uzębienia jest łatwiejsza w leczeniu, wymaga mniejszego nakładu pieniędzy, a przede wszystkim pozwala w większości przypadków zachować własnego zęba nie narażając go na ryzyko konieczności usunięcia.
Niektórych z nas może dotykać nadwrażliwość zębów. Czym jest i jak z nią walczyć? Jest to objawiająca się bólem dolegliwość w wyniku działania na zęby niskiej lub wysokiej temperatury, substancji o kwaśnym pH bądź też dużego stężenia np. cukru lub soli w jamie ustnej. Przyczyną powstawania bólu są odsłonięte kanaliki zębinowe. W naturalny sposób są one chronione przez szkliwo i dziąsła. Jeśli ta naturalna ochrona zostanie w jakiś sposób zaburzona pojawia się ból. W wypadku pojawienia się takich dolegliwości należy zastosować odpowiednie produkty lecznicze w postaci fluorkowego żelu do nakładania na zęby. Są dostępne także specjalne pasty o zmniejszonej ilości składników ściernych, aby dodatkowo nie niszczyć szkliwa. Mówiliśmy przed chwilą, że dziąsła również chronią kanaliki zębinowe przed wpływem czynników drażniących. Brak higieny jamy ustnej prowadzi do nadmiernego nagromadzenia się płytki nazębnej, która w wyniku mineralizacji zmienia się w kamień nazębny. Bytujące w tym obszarze bakterie wywołują zapalenie dziąseł. To z kolei, gdy nadmiernie się rozwinie prowadzi do stanu zapalnego przyzębia, a jednym z jego objawów jest cofanie się dziąseł i odsłonięcie szyjki zębów. Leczenie łagodnych odmian tej przypadłości polega na systematycznym usuwaniu kamienia nazębnego i dbaniu o higienę jamy ustnej. W ten oto sposób wróciliśmy do początku, a mianowicie codziennej systematycznej higieny jamy ustnej. W przypadku zapalenia przyzębia zwanego potocznie parodontozą doskonałym sprzymierzeńcem mogą okazać się specjalne pasty.
Nawet w XXI wieku wiele ludzi pomimo rozwoju techniki i medycyny nadal zmaga się z chorobami zębów. Najczęstszą ich przyczyną jest nieprzykładanie wagi do higieny jamy ustnej. Po co leczyć skoro w tak prosty sposób możemy zapobiegać chorobom zębów.

Categories: Bez kategorii